„Svět a život je jednoduše jen obraz toho, jak se na něj dívám“ Lukáš Polčák.

Mladý sportovec Lukáš Polčák, alias Polči přijal pozvání do naší nové rubriky – lidé, kteří vás inspirují, a poskytl nám svůj pohled na život.  Lukáš se narodil bez části pravé ruky a nohy. Navzdory tomu se aktivně věnuje sportům a dalším aktivitám. Je tady proto, aby nás ostatní inspiroval a ukázal nám směr. Polči, jak si tak sám říká, je pro mě osobně velkou motivací, neboť rozdává radost a nechybí mu ani humor na svůj vlastní účet. Obdivuji Lukáše za jeho vytrvalost, odolnost a srdečnost, protože to bylo takovým prvním momentem, proč jsem oslovila právě jeho. Polčimu jsem položila pár otázek, které si teď můžete přečíst a nechat se případně jeho perspektivou na život inspirovat.

Instagram lukaspolcak

Polči, mohl by si nám prozradit něco o sobě? Čemu se věnuješ, co tvoříš, tvá práce…?

Ahoj všem! Jsem Lukáš Polčák, ale říkejte mi prosím POLČI. Již několik let motivuji lidi na internetu, především na svém instagramu, youtube a teď nově i na Tik Toku. Narodil jsem se bez části pravé ruky a nohy, ale přesto celý život sportuji a učím se novým věcem. Lidem ukazuji, jak zvládám běžné denní činnosti, ale i adrenalinové sporty. Také se věnuji hudbu konkrétně RAPU.

Tradiční otázka: Můžeme čtenářům upřesnit tvůj handicap? Je od narození?

Ano můj hendikep je od narození. Jedná se o vrozenou amputaci části pravé horní i spodní končetiny.

Zažil jsi v rámci svého handicapu šikanu ze strany spolužáků?

Zažil jsem šikanu na základní škole. Ze stranu spolužáků, starších, ale i mladších dětí.

Existuje něco, co tě v rámci handicapu omezuje?

V rámci hendikepu mě omezuje jen opravdu málo věcí. Já si vážně našel snad pro všechno svou cestičku, kterou vše dokážu. Řídím auto, jezdím na kole, skateboardu, bruslích, lozím po skalách, sjíždím řeku na kanojích atd. No teď mě tak napadá, že nemůžu běhat, což je pro mě asi momentálně největší omezení. Paradoxně to není kvůli tomu, že jednu nohu nemám, ale protože tu druhou mám léty již „zničenou“.

Pamatuješ si ještě na dobu, kdy jsi začal motivovat ostatní? Co tě k tomu vedlo?

K motivování druhých mě život dovedl vlastně sám. Začal jsem cvičit a po asi 3 letech jsem dal svou první fotku na instagram, že cvičím. V ten moment mi došlo několik zpráv typu, jak to že můžu cvičit, když nemám ruku a nohu, což mi přišlo zajímavé. Protože pro mě cvičení byla naprosto samozřejmá věc a nepřišlo mi to nějak obdivuhodné. Začal jsem dávat fotky a následně i videa, jak to dělám a lidi to začalo motivovat. Chodily mi desítky zpráv denně. Tehdy jsem si uvědomil, že tohle je má životní cesta.

Povíš nám o svých snech, kterých jsi už dosáhl?

Sny, kterých jsem již dosáhl? Mám vlastní nahrávací studio s kamarádem Petrem Ševelou, který mi natáčí veškerá videa, ať už hudební klipy, nebo i videa na youtube, která motivují tisíce lidí. Tohle je jeden velký sen, který žiju. Začal jsem s rapem, to je také velký sen, který jsem si splnil a plním každým dalším songem. Těch snů je vícero, ale postupně si je plním. Cesta je cíl.

Jaký je tvůj největší úspěch a jakých dalších úspěchů by si chtěl ještě dosáhnout?

Úspěchů mám hodně, jak sportovních, tak i v osobním životě. Za největší úspěch považuju, že mám sám sebe rád a jsem sebevědomý mladý kluk, který motivuje druhé lidi. Dokud bude tohle pravda, budu úspěšný a šťastný člověk.
A chtěl bych dosáhnout obrovských věcí. Kdysi jsem řekl kamarádce, že chci motivovat milion lidí.

Polči, co ty a strach? Jak by si dle svých slov charakterizoval strach? Máš v současné době z něčeho obavy?

Strach zažívám často. Mám obavy, že neuspěju, že to nevyjde, že něco pokazím. Ale to je přirozené, důležité je v ten rozhodující moment se „nepos*at“ a jít do toho!

Jak pracuješ se svou myslí?

Super otázka! Já si nastavil už od malička pozitivní povahu ( mindset ) a toho se držím. Věřím na zákon přitažlivosti, věřím na sílu přítomného okamžiku a taky věřím, že Bůh je láska. Mohl bych takto asi pokračovat dále, ale řeknu už jen to nejdůležitější, Svět a život je jednoduše jen obraz toho, jak se na něj dívám

Co by si obecně vzkázal lidem, aby jim nescházela motivace, optimismus?

Lidem bych rád vzkázal, že jestliže jsou jiní. Mají nějaký hendikep, nebozdravotní problém, něco čím jsou na pohled jiní, tak to vlastně zn amená, že jsou cool a zajímaví. Žijeme ve 21. století a jinakost je cool. Tohle je věc, kterou všem říkám a řídím se jí. Já svůj hendikep vlastně obrátil v prospěch. Dále bych rád řekl, že stokrát můžeš spadnout, ale když se po 101 zvedneš, pak jsi vítěz. Na to prosím myslete! A jednoduše si plňte své sny a touhy! Věřte si, jste skvělí, každý jeden z vás!

Instagram Lukáše Polčáka

Autorka článku: Kateřina Havlíčková

Tagy:
Komentáře