Žijeme stále v zatvrzelém materiálním světě

Tento článek jsem se rozhodla napsat proto, že čím dál častěji vidím, jak se lidé snaží vyjednávat o cenách s ohledem na služby, které jsou jim poskytovány. A ještě častěji se setkávám s tím, jak si opravdu skvělí experti na různé oblasti účtují za své služby dost pod cenou. Oni to sice nazývají „pod cenou“, ale prý dávají své služby za „lidové ceny“.

Sakra, co to je ty „lidové ceny“? A proč vůbec? Řeknu vám to.

Mnoho lidí je ještě i v dnešní době nastaveno tak materiálně, že nechápou, proč by za konzultaci, terapii, poradenství, koučing měli zaplatit třeba za hodinu jim věnovanou 1500,– Kč. Ale když vidí, že vyšel nejnovější typ mobilního telefonu, notebooku, nejnovější model auta, tak si na něj budou šetřit i několik měsíců či dokonce let.

To jako fakt? Protože nový mobil, na který si šetříte půl roku skutečně posune váš život k lepšímu? Přitom vás může v životě trápit a omezovat tolik věcí, se kterými si nevíte rady! A když vyhledáte odborníka, aby vám pomohl, tak se snažíte vyjednávat o tom, že nemáte 1500,– Kč na terapii a jestli nemůžete danou terapii dostat levněji.

A vy terapeuti, konzultanti apod., když chcete lidem skutečně pomáhat, tak máte s nimi soucit a tu cenu jim snížíte. Proč?

Myslíte si, že tím, že snižujete lidem ceny za služby, tak jim pomáháte, ale je to právě naopak.

Ještě více je necháváte žít v jejich zatvrzelém materiálním světě, ve kterém nejsou ochotní nic změnit a za nějaký čas se k vám vrátí opět s nějakým problémem. A opět budou hrát roli oběti, která nemá tolik peněz na danou službu a vy jim opět vyjdete vstříc a snížíte cenu své služby. Když někdo opravdu na danou službu peníze nemá, dejte mu ji bez navýšení na splátky. To je fér! Ale nedávejte za lidové ceny.

Já jsem se fakt ještě nikdy nesetkala s tím, že bych přišla do obchodu a začala s prodávajícím vyjednávat o tom, že momentálně nemám tolik peněz na nový vysavač, tak ať mi ho prodá laciněji. Tak proč se to děje u „nehmotných“ služeb?

Protože lidé ještě stále nedokážou vidět jejich skutečnou hodnotu.

Nedokážou vidět hodnotu v něčem, na co si reálně nemohou sáhnout. A teď si možná položíte otázku. Proč byste měli někomu za jeho čas platit např. 1500,– Kč na hodinu? Protože ten člověk, aby vám mohl pomoci s vašim problémem, se kterým za ním přijdete, musel věnovat hodně času, peněz, trpělivosti, houževnatosti a vytrvalosti tomu, aby se na takového experta v jeho oblasti vypracoval. Protože možná on sám dal za své vzdělání, kurzy, koučingy statisíce korun, aby se stal profíkem. Protože věnoval x hodin času navíc tomu, aby pro vás připravil mnoho podpůrných materiálů navíc, abyste po příchodu domů mohli na sobě pracovat dále sami. Protože za něj neplatí všechny potřebné odvody zaměstnavatel, ale platí si je sám. Těch důvodů bych zde teď mohla jmenovat ještě minimálně dvě strany.

Samozřejmě, ceny služeb jsou různé. Suma 1500,– Kč, kterou jsem uvedla slouží jako příklad k popsaní daného tématu. Vím, že mnoho lidí právě naopak dané služby nesmyslně nadceňují. Tento článek však není o nich, tento článek je o lidech, kteří jsou tak perfektní a stále se tak cenově podceňují. A taky je pro ty, kteří si neustále stěžují, jak nemají peníze, ale přitom nejsou ochotní se zřeknout neefektivních návyků, kam a jak svoje peníze investují.

Vždyť se rozhlédněme okolo sebe. Každé třetí auto je mercedes, BMW. Každý druhý člověk má nejnovější Iphone.

Mnoho z toho všeho materiálního si lidé berou na splátky, aby splnili nějaký společenský trend. Ale dejte si ruku na srdce – skutečně je váš smysl života založený na tom, abyste v očích vašich sousedů byli za hvězdy, protože máte lepší auto než on? Tedy, pokud ano, potom skutečně nevím, kam tento svět spěje. Ale věřte, že to, jak dnešní svět vypadá a jaké hodnoty jsou v něm vyzdvihované, není otázkou jednotlivce. Je to otázkou společenství, které tomuto nefunkčnímu systému podlehlo. A pokud i vy cítíte, že už toho máte dost, tak se přidejte k nám, ať už na Facebooku –  kliknutím zde – označením „líbi se mi“ na naší stránce, nebo na Instagramu – kliknutím zde. Sám člověk nezmůže nic moc, ale společně dokážeme změnit mnoho.

Autorka článku: Mgr. Nikoleta Manduchová

Komentáře