Čtení knih v cílovém jazyce, který se učíme, nám úžasným způsobem pomáhá pochopit, jak v daném jazyce myslet. Je totiž velmi důležité si uvědomit, že každý jazyk funguje jinak a nejde doslova překládat vše slyšené, čtené, či dokonce naše vlastní slovní výpovědi.
Čtení knih v cizím jazyce nám s touto schopností dokáže bravurně pomoci. Jak ale začít číst cizojazyčné knihy tak, aby nás to skutečně posouvalo k potřebným výsledkům?
Krok č. 1 – Uvědomění si, na jaké jazykové úrovni aktuálně jsme
Prvním krokem, který potřebujeme udělat, je zjistit, jaká je naše jazyková úroveň v daném cizím jazyce. Čtení knih v cizím jazyce je dovednost, kterou si budeme postupně osvojovat. Proto se doporučuje začít číst knihy, které jsou o jednu úroveň níže, než je naše aktuální úroveň. Co to znamená? Pokud máme např. v němčině úroveň B1, pořiďme si knihu, která je napsána pro jazykovou úroveň A2.
Krok č. 2 – Téma knihy
U knih panuje takový mýtus, že když chceme začít číst knihy v cizím jazyce, sáhneme po pohádkách, protože jsou určeny dětem, a z toho se nějak mylně odvozuje, že i daný obsah bude ke čtení poměrně jednoduchý. Je třeba si ale uvědomit, že čtení, které je pro nás jednoduché v rodném jazyce, už v cizím jazyce jednoduché být nemusí. Pohádky totiž obsahují mnoho citově zabarvených slov, která jsou na překlad velmi náročná, ale jsou právě svou zvukomalebností určená dětskému příjemci. Takže jaké téma zvolit na začátek? Ideální jsou klasické příběhy, ať už teenagerovské nebo příběhy, kde hlavní postava zažívá různá dobrodružství a kniha má kolem 120 stran, také bajky, ale klidně i biografie či jednodušší milostné romány.
Krok č. 3 – Jak správně číst knihu?
Známe svou vlastní úroveň, máme knihu o úroveň nižší s vhodným tématem a jak nyní přistupovat k samotnému čtení? Je velmi důležité si uvědomit, že si jdeme budovat nový návyk nebo novou jazykovou dovednost. Proto není nutné, abychom rozuměli v knize každému slovu. Nesnažme se překládat větu po větě. Tento způsob nás velmi rychle unaví, omrzí a znechutí, takže po pěti stranách knihu odložíme a pravděpodobně se k ní už nevrátíme. Dejme si tedy cíl, že svou první knihu prostě nejprve celou přečteme a důležité pro nás bude, abychom pochopili hlavní podstatu děje. Také abychom si všímali, jak vypadá konstrukce vět a jak různě se se slovní zásobou zachází. Teprve, když budeme mít celou knihu přečtenou, můžeme se rozhodnout, že ji začneme číst ještě jednou a např. na každý den si určíme jednu stranu, které se budeme věnovat důsledně, a budeme i aktivně pracovat s novou slovní zásobou.
Krok č. 4 – Vytvořit si návyk čtení
Ne všichni musíme patřit ke knihomolům a jsme zvyklí číst knihy. Proto si na úvod zvolme takový cíl, který jsme schopni dodržet. Každý den si přečtěme např. 2 strany. Stanovme si takový cíl, který víme, že každý den 100% dodržíme. Tím pádem nás to nebude zatěžovat, ale krok za krokem to v nás bude vytvářet pocit spokojenosti a zadostiučinění. Je důležité si uvědomit, že čtení knihy zabere určitý čas. Proto si na jednu knihu dejme například měsíc či dva a rozdělme si, kolik z dané knihy každý den přečteme. I kdyby to trvalo půl roku, mysleme na to, že daný čas by uplynul tak či tak. Ale s potřebnou dávkou snahy, trpělivosti a vytrvalosti za daný čas zvládneme přečíst knihu v cizím jazyce a mít ze sebe skvělý pocit! 🙂
P.S. 1: Znáte ve Vašem okolí ještě někoho jiného kromě Vás, kdo chce začít se čtením cizojazyčných knih ale neví jak začít? Přepošlete mu náš článek nebo ho sdílejte u Vás na sociálních sítích.
P.S. 2: Máte k danému tématu ještě jakékoliv otázky, se kterými potřebujete pomoci? Napište nám na info@altya.cz 🙂
Autorka článku: Mgr. Nikoleta Manduchová. Nikoleta je pedagožka, překladatelka, věnuje se poradenství v oblasti jazykového vzdělávání, vytváří výukové materiály pro děti, studenty a učitele. Sleduje, aby naše společnost rostla tím správným směrem.