Co přinesl a přinese Brexit?

Před měsícem jsem se vrátil z UK, kde jsem strávil zajímavých 14 měsíců. Už před odjezdem jsem věděl, že dojde k Brexitu a UK opustí EU. Byl jsem zvědav, co všechno to přinese, jak na to budou reagovat lidi, co to bude znamenat pro cizince (je důležité rozlišit občany z EU + dalších pár zemí jako Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a občany mimo evropských zemí).

Hned ze začátku jsem to nijak nevnímal, jen když se člověk na to zeptal, tak se mohl pobavit. Z hodně rozhovorů, které jsem podnikl jsem byl hodně překvapený, protože většina lidí byla proti brexitu.

Největší obavy byly z toho, co bude, že to bude strašný chaos, zvednou se ceny, jak to bude s cestováním, vízová povinnost, jak se k tomu postaví ostatní země UK.

Jak šel čas, tím více se začalo mluvit o tvrdém brexitu, většina populace kritizovala premiérku Mayovou, která dle nich byla slabá a nedokázala nic vyjednat. Najednou si hodně zastánců Brexitu uvědomilo, že se to nevyvíjí tím správným směrem a začaly narůstat obavy. To se samozřejmě projevilo na růstu cen, různých podmínkách pro cizince nebo kurzu libry.

Velkým problémem pro nás cizince je a bude ubytování. Samozřejmě máte možnost si pronajmout byt, sharehouse přes soukromníka, ale většina lidí to řeší přes agenturu.

Pro ty, co neví, tak v Anglii to funguje způsobem, že člověk musí zaplatit jeden nájem + deposit (většinou ve výši jednoho měsíčního nájmu).

Teď pokud si člověk shání bydlení přes agenturu, tak se musí připravit, že nebude stačit běžný postup uveden výše, ale člověk potřebuje guarantora (ručitele), musí to být občan UK, který se za Vás zaručí, že v případě Vaší neschopnosti splácet bude platit on. Což je samozřejmě potíž, jelikož při představě, že se tam stěhujete zrovna teď, to není pěkná vyhlídka. Samozřejmě to vymyslely pojišťovny, kdy vy jim platíte měsíčně poplatek v určitě výši a oni se za Vás zaručí. Bohužel další měsíční náklad navíc.

Co tedy znamená Brexit pro občany EU žijící v UK?

Jsou rozděleni do dvou skupin. Jedna se týká občanů, co pobývají v UK déle než 5 let, druhá se týká zbytku, který je v UK méně než 5 let.

Ti, co tam žijí déle než 5 let dostanou automaticky „Pre-residence status“ (můžete se setkat i s výrazem „Settle status/scheme“), druhá skupina, tedy pod 5 let, si musí zažádat o tenhle status.

Před dneškem (23. 1.) jsem měl informace, že k tomu budou muset být doloženy dokumenty jako pracovní smlouva, proof of address a bude to za poplatek, který se má pohybovat mezi 60-70 librami. Dnes premiérka Theresa Mayová prohlásila, že by to mělo být bez poplatku. Bohužel, je to pořád v jednání a zatím se pořád neví, jak to bude.

Dnes se také na stránkách britské vlády objevila aplikace na mobilní telefony s Androidem, přes které je možné udělat ověření dokladů a zažádat o status (https://www.gov.uk/guidance/using-the-eu-exit-id-document-check-app?fbclid=IwAR0dm0dR6qglgiM-gGkx0ksJcnQJm20PXLfV3iBr9EKtFnu4zLpApjVb-YM).

Dle komentářů na facebooku žádný poplatek nebyl vyžadován. Dle mého názoru je dobré být připraven, protože v současné době se vše mění ze dne na den a co platilo před pár lety již nemusí.

Rada pro ty, kteři chtějí odcestovat do UK:

Pokud to stihnete ještě před Brexitem a víte, že se tam budete zdržovat déle, tak budete muset požádat o status. Co bude po Brexitu a zda budou vízové povinnosti je nejasné, ale soudím, že to bude podobné jako při cestování do USA, tedy víza cestovní a pracovní. Určitě sledujte výše zmíněný odkaz na stránky gov.uk, kde se objevují nejaktuálnější informace, dále stránky Ministerstva zahraničních věcí, nebo přímo Velvyslanectví České republiky v Londýně.

Nyní musíme čekat, jak se situace bude vyvíjet dál a co všechno přinese.

Autor článku: Libor Chalupa

Komentáře