Co obnáší práce au-pair?

V tomto článku bych se rád věnoval tématu práce au-paira a rád bych nastínil světlé i stinné stránky. Já osobně jsem byl jako au-pair v Německu, poblíž švýcarských hranic.

První věc, kterou by si měl člověk uvědomit, že tahle práce není až tak o penězích a jejich vydělávání, ale spíš o tom se naučit a používat jazyk, procestovat danou zemi, okolí, ale hlavně blízký vztah k dětem.

V dnešní době existují dva způsoby, jak si najít rodinu a začít jako au-pair. První jsou různé agentury, některé se specializují pouze na některé oblasti, jiné mají širší výběr. Druhou volbou může být internet a vybírat si rodinu na vlastní pěst.

Rozdíl je hlavně ve financích, kdy za služby agentury se platí a náklady se mohou vyšplhat do desítek tisíc korun.

Agentura vás taky samozřejmě zastupuje v případě nějakých problémů a nedorozumění.

Já jsem hledal na internetu, tudíž nemám přesné informace, jak to probíhá u agentur, každá může mít jiná pravidla a podmínky, ale řeknu aspoň teoretické informace a poté se rozepíšu o internetu.

Agentura:

Přijdete do agentury, vyplníte přihlášku, proběhne ověření vaší jazykové dovednosti a poté čekáte až se objeví rodina/y a začíná koloběh skype pohovorů, kdy nejen vy, ale i rodina si vybírá. Samozřejmě každá rodina chce pro své dítě/děti to nejlepší, takže nevěšte hlavu, když vás nevezme první rodina. Pak proběhne papírování s agenturou a můžete vyrazit.

Internet:

Na internetu si najdete stránky, někde si musíte založit profil, jinde nemusíte. Pokud máte profil, tak za prvé si vybíráte rodiny vy, ale rodiny si vybírají i vás. Tudíž máte větší šanci na úspěch. Pak přichází stejná část jako u agentury a po domluvě s rodinou proběhne skype pohovor. S rodinou se domluvíte na podrobnostech a můžete vyrazit.

Některé rodiny vám zašlou smlouvu předem, jiné vám ji dají až na místě.

Na co se ptát během pohovoru?

O kolik dětí a jak staré se budete starat se dozvíte už z inzerátu. Většinou je uvedeno i co vám ta rodina nabízí, jako bonus (jazykové kurzy, volné víkendy, příspěvek na dopravu do kurzu, půjčení auta atd.). Určitě doporučuji tzv. rekapitulaci inzerátu.

Tudíž, jak se jmenují děti, kolik jim je, jestli chodí do školy/školky, jaké mají známky, jak vychází se spolužáky a kamarády.

Dále jaké drobné domácí práce budete vykonávat (některé rodiny si platí i uklízečky = méně práce pro Vás), jedná se o mytí nádobí, úklid domu, no prostě to, co všichni známe z domova. Dobré je zeptat se, zda děti navštěvují nějaké kroužky, jestli je tam musíte vodit a vyzvedávat. Rodiče můžou být rozvedení, pokud tuto informaci víte, tak se ptejte, jak často si druhý rodič bere dítě a jaký mají mezi sebou vztah. Poté poslední věcí je plat, jazykový kurz, volný čas.

Doporučuji si upřesnit s rodinou i to, že pokud v případě odjezdu na dovolenou/výlet můžete nadále využívat byt nebo jej musíte taky opustit. V případě, že si rodina nepřeje, abyste byli doma, když tam nejsou oni, tak nějaký časový úsek, kdy budete dopředu o této skutečnosti informováni. Také se zeptejte na kontakt předchozích au-pairů v rodině. V případě, že vám ho nechce rodina poskytnout, bych byl opatrnější a ptal se, z jakých důvodů vám jej nechtějí předat, zda tam byl nějaký problém a z jaké strany. Samozřejmě některé rodiny vám budou tvrdit, že problém nebyl a dotyčný/á skončil sám, ale opak může být pravdou.

S jakými otázkami byste měli počítat?

Jak jsem již říkal, každá rodina chce to nejlepší pro své děti. Základní otázky jsou kolik vám je, zda máte sourozence, jak jsou staří, zda už jste někdy hlídali děti, proč jste si vybrali jejich rodinu, jaké jsou vaše koníčky a co od toho očekáváte.

Během tohoto rozhovoru si nejen vy, ale hlavně rodina udělá o vás nějaký přehled a buď vám řeknou rovnou, že nejste tou vhodnou osobou, kterou hledají, nebo že vám dají vědět. Důvodem je to, že si vybírají z většího počtu osob a hledají tu nejlepší variantu. Trpělivost je proto na místě. Samozřejmě i vy jim můžete říct: „Děkuji, ale nemám zájem, protože…“ 

Některé rodiny se mohou chtít sejít třeba na víkend, aby vás poznali osobně. Pokud máte finanční prostředky, tak doporučuji tuhle návštěvu podstoupit. Samozřejmě pořád to je nezávazné.

Pár slov závěrem.

Největší rozdíl tedy mezi agenturou a vlastním hledáním dělají peníze. Na druhou stranu agentury už nějak zaručují za rodiny, které berou a v případě, že tam byly nějaké neshody předtím, tak rodinou odmítnou. Určitě vybírejte z více rodin a tak, aby vám to dávalo smysl. Tudíž stejné nebo podobné aktivity či lokalita.

Většinou jsou tři scénáře, jak tohle dopadne. První, ten šťastný, že si s rodinou a dětmi sednete a prožijete krásné chvilky, druhý, že to nějak vydržíte i navzdory problémům, ale už si to tolik neužijete nebo za třetí, že vy nebo rodina to ukončí dříve, než bylo dohodnuto.

V případě zájmu kontaktujte naše Vzdělávací centrum (info@altya.cz) a já vám rád zodpovím vaše dotazy. Jinak v dnešní době stačí trochu pogooglit a určitě najdete mnoho odkazů a příspěvků, co se týče práce au-paira. Taktéž na facebooku existuje několik skupin, stačí se přidat a ptát.

Autor článku: Libor Chalupa

Komentáře