Jazykové okénko – 6 faktů, které byste měli vědět před cestou na Kubu

  1. Jiný systém, jiná pravidla?!

Velmi často se mě lidé ptají, jestli na Kubě se žije nebo cestuje bezpečně. V každé zemi se vyskytuje kriminalita a jiné sociální problémy.

I když na Kubě je jiná ideologie a jiný způsob řízení daného státu a k tomu jiný systém, neznamená to, že se Kuba neřídí bezpečností svých občanů a turistů.

Nebojte se cestovat a poznávat nová místa a lidi.

2. Kde se můžu ubytovat?

Hodně lidí mají nejlepší zkušenosti, když se ubytují u dobře hodnocených Airbnb apartmá, anebo v domě. Tyto cestovatelé nebo rodiny, mají velmi dobré a pohostinné služby a dostávají užitečné informace od vlastníků nebo provozovatelů daného domu. Tento způsob by byl nejlepší, jak poznávat běžné kubánské občany a zvyky.

Na druhé straně je možnost se ubytovávat v hotelu, kde si můžete vyžádat služby s vyšší kvalitou.

3. Kam a čím jet?!

 Osobně bych nedoporučovala jezdit na památky a na milovanou písečnou pláž veřejnou dopravou.

Autobusy a veřejná doprava jsou vždy plné lidí a jízdní řády nejsou přesné, takže těžko vždy budete vědět, kdy přijede budoucí spoj.

Na letišti je možné si vždy půjčit auto, anebo rezervovat místo v autobusu, který vás dopraví po památkách, pokud jste ubytováni v nějakém pěkném hotelu v centru Havany.

4. Dvě měny na Kubě

Na první pohled Vám to může připadat podivné, protože většinou každá země má pouze jednu měnu. Na Kubě jsou dvě měny: kubánské peso (CUP) a konvertibilní peso (CUC). Zatímco většina občanů dostává své mzdy v CUP, konvertibilní pesa jsou použité hlavně pro nákup spotřebitelského zboží a potravin. Ty se kupují v akceptovatelné kvalitě anebo v oblasti cestovního ruchu a hotelnictví. Pro lepší přehled o těchto měnách lze říct že, 1 CUC je ekvivalentní 25 CUP.

5. Kterým jazykem mluvit?

Už velmi dávno byla Kuba objevená Kryštofem Kolumbem.  To vedlo k rozšíření španělského jazyka na kubánském ostrově.

I když anglický jazyk se stal velmi populárním světovým jazykem, vždy se vyplatí umět trochu španělštiny, protože ne každý člověk vám bude v angličtině rozumět.

Pokud jste se tímto jazykem nepotkali, anebo byste chtěli prohloubit vaše znalosti, využívejte výukové služby španělského jazyka našeho vzdělávacího centra.

 6. Užívejte si dovolenou na maximum

 Až poletíte na dovolenou na Kubu, užívejte si jí co nejvíce. Jelikož na kubánském ostrově je mnoho překážek, které se musí překonat, je normální se v každém státě potkávat se spoustou nedostatků. Kuba je velmi exotická země, na kterou můžete mít mnoho nezapomenutelných zážitků. Když se mluví o Kubě, nemluví se jen o tabákovém doutníku, anebo o té krásné písečné pláži.  Je třeba také mluvit o lidech, o jazyce a o kubánské kultuře. Tohle jsou všechny hodnoty, které formovaly Kubánský stát jako celek.

Autorka článku: Mariana Pascual, NATIVE SPEAKER, lektorka anglického a španělského jazyka

P.S. Mariana je naše rodilá mluvčí španělského jazyka. Kromě toho u nás vyučuje i anglický jazyk. Proto pokud byste chteli výuku přímo s ní, napište nám na email: info@altya.cz

Komentáře